to friend

Deloitte Tax Challenge 2017

Previous Challenges
- Team Category
 

2016

 

Team Name

Name

University

Champion
U-STAR
Chiew Bor Jinn Eugene
Loi Pei Wen
Joesvan Liew Weng Keong
Lim Mei Ngoo
Universiti Tunku Abdul Rahman
1st Runner-up
Will Work For Food
Tee Sue Anne
Kam Kai Xin
Goh Chuo Shuan
Albert Choke Kar Yip
Sunway University
2nd Runner-up
Syntax
Lim Jing Jie
Saw Zhi Shan
Pong Wen-Xin Isabelle
Revathi Naidu A/P Rajaram Naidu
Tunku Abdul Rahman University College
Merit Award
L.O.T.T
Tan Pei Ji
Tong Hui Wen
Leong Zi Qi
Ong Tze Shan
University of Malaya
Merit Award
The Force
Ong Chee Siong
Tan Xin Yee
Eng Wee Jee
Chew Hooi Leng
INTI International College

Special Awards

Best Presenter Award by ACCA Malaysia

Lim Jing Jie (Tunku Abdul Rahman University College)

Ong Chee Siong (INTI International College)

Joesvan Liew Weng Keong (Universiti Tunku Abdul Rahman)

Goh Chuo Shuan (Sunway University)

 

2015

 

Team Name

Name

University

Champion
TaxWiz
Thiban Raj Arumugam
Tai Fern Jian, Angelina
Cheang Weizheng
Rupini Kangasothy
Tunku Abdul Rahman University College
1st Runner-up
Pretty Tough
Cheng Jo Yinn
Emily Wee
Chye Zu Er
Chan May Pyeng
University of Malaya
2nd Runner-up
Defender
Yan Ee Won
Ong Yuan Ji
Tieu Wei Kee
Lim Wei Sheng
Sunway TES
Merit Award
Genesis
Wong Siew Jian
Sim Mao Sheng
Hoo Wan Xiang
Tan Ying Tyng
Sunway College JB
Merit Award
Lannister
Lim Jein
Stanley Wong Xiang Yong
Hah Mun Yee
Kok Ser Lin
Sunway University

Special Awards

Best Presenter Award by ACCA Malaysia

Thiban Raj Arumugam (Tunku Abdul Rahman University College)

Cheang Weizheng (Tunku Abdul Rahman University College)

Rupini Kangasothy (Tunku Abdul Rahman University College)

Kok Ser Lin (Sunway University)

 

2014

 

Team Name

Name

University

Champion

Team Onz

Leong Ching Yip

Ho Chan Wee

Clement Yong Yung Syin

Esther Lian Li Ling

Sunway-Tes

1st Runner-up

P-licensed tax keeper Goh Hui Xiang

Khoo Mun Chun

Ng Chi San

Zoe Ding Ze Fen
Tunku Abdul Rahman University College -KL

2nd Runner-up

Fantabulous

Tan Pei Xin

Cheong Pei Ching

Beh Chang Weng

Wong Siew Chee

Universiti Putra
Merit Award AFCW Chan Fung Han

Foo Chi Khing,

Muhammad Azneel Bin Muhammad Joseph

Wei MinJue
University Sains Malaysia - Penang
Merit Award C.E.A Heng Yi Xuan

Toh Hui Kiam

Ho Jia Le

Ang Ye Han
University of Malaya
       

ACCA Malaysia - Best Presenter Awards

Team Category

Muhammad Azneel Bin Muhammad Joseph - Univerisiti Sains Malaysia

Zoe Ding Ze Fen - Tunku Abdul Rahman University College

Clement Yong Yung Syin - Sunway TES

Heng Yi Xuan - University of Malaya

 

2013

 

Team Name

Name

University

Champion

PIRATE TAX Muhammad Firdaus Bin Lokman

Adib Bin Ahmad Zabidi

Siti Nurin Jazlina Binti Ab.Rahman

Farah Nur Suaidah Bt Zainudin
Universiti Teklonogi Mara (UiTM)

1st Runner-up

Just Win Wong Li Kien

Wong Jo Anne

Key Tho Ping

Jennifer Erwin
Asia Pacific University

2nd Runner-up

Rationalist Mabel Tan Chih Chean

Lee Qiao Fan

Tio Kai Jie

Shobana d/o Govindasamy
University Of Malaya
Merit Award Falcon Go Shao Min

Tan May Yong

Lai Pei Lin

Wong Cai Ling
Sunway TES
Merit Award Max team Ooi Gin Yang

Tan Wai Teng

Goh Wei Kheng

Fong Ching Gen
Tunku Abdul Rahman University College

 

2012

Team Category

Teams

College/University

Champion

Taxology

TARC

1st Runner up

Plan.my.money

Sunway TES

2nd Runner up

Taxobusters

TARC

Merit Award

Finalist

Sunway TES

Merit Award

Detaxtive

University of Malaya

 

2011

Team Category

Teams

College/University

Champion (RM5,000)

Team Voldemort
Chang Jin Quan
Yap Ching Yoon
Chuang Vi Kie
Jonathan Leow Teng Yiao

Sunway TES

1st Runner up (RM2,500)

Team ELCS
Evelyn Tan Li Yi
Chong En Jie
Lau Wei Wei
Soo Chong Teng

Tunku Abdul Rahman College

2nd Runner up (RM1,250)

Team POTENTIAL
Vivien Foo Yin Fun
Tong Yan Ting
Go Sook Yong
Puah Chei Kian

University of Malaya

Merit Award (RM500)

Team Tax Challengers
Muthayee A/P Valliyappan
Sia Bor Shi
Sek Kei Shien
Tan Chew Hong

Sunway TES

Merit Award (RM500)

Team Deception
Lee Hao Seng
Chow Chin Yee
Lim Chih Ching
Jonathan Chong Siew Hoong

Sunway TES

 

2010

Team category

Champion
A-Team - Sunway University College

  1. Lum Ying Ling
  2. Ng Boon Wai
  3. See Ju Vin
  4. Tan Kee Hoong

1st Runner up
Team Pioneer - Sunway University College

  1. Adeline Wan Siew Mei
  2. Adrian Ng Tze Leong
  3. Goh Wan Ni
  4. Masakazu Yoon

2nd Runner up
Team Tax Dynamics - Sunway University College

  1. Chong Mei Ting
  2. Lee Yee Seang
  3. Lim Jia Wen
  4. Lum Kar Hoe

Merit Award
Team Taxelicious - Sunway University College

  1. Chai Wai Teng
  2. Tang Suet Yi
  3. Wong Wee San
  4. Yong Li Chen

Merit Award
Team Protégé - Monash University

  1. Chong Ziyan
  2. Joanna Tan Mei Chin
  3. Lim Jak Thiam
  4. Wu Kai-Ning

 

2009

Team category


Champion (RM5,000)

Eternity (University of Malaya)
Lee Shee Yan
Lee Yoke Pack
Teh Guan Lee
Yap Wei Leong

1st Runner up (RM3,000)

Synergy (Tunku Abdul Rahman College)
Lim Gin Seng
Lim Wei Chih
Wong Yew Meng
Yong Cheow Ling

2nd Runner up (RM1,500)

TaxPro (Tunku Abdul Rahman College)
Chan Hwei Ling, Vivian
Wong Siow Tian
Chan Ngee Mun
Aqim Bt Marzuki

Merit Award (RM500)

The Challengers (Sunway University College)
Chong Wei Lee
Samuel Sia Hsiao Guong
Loke Wai Yeing
Chong Woan Wen

Merit Award (RM500)

Synergos (Sunway University College)
Lum Kar Hoe
Chang Lih Yen
Andrew Lim Han Jiet
Chong Mei Ting

 

2008

Team category

Apart from cash prizes and trophies, each winner is also offered an internship with Deloitte Malaysia's Tax Services.

Champion (RM5,000) & Most Creative Presentation Award (RM300)
Team Sunway - Sunway University College

  1. Vincent Wong Ling Sii
  2. Chan Tshing Wheng
  3. Chan Zhi Hoe
  4. Foo Peilin
  5. Aveline Wong Qin Xin (Reserve)

1st Runner up (RM3,000)
Team Evolution - Universiti Malaya

  1. Kua Kuan Kiat
  2. Tan Chee Kean
  3. Ng Li Yin
  4. Gan Seow Chee
  5. Lee Chee How (Reserve)

2nd Runner up (RM1,500)
Team NoTax - Universiti Malaya

  1. Wong Kah Hooi
  2. Tan Chun Hun
  3. Cheow Sze Kiang
  4. Lim Wei Huang
  5. Yee Kar Ling (Reserve)

Merit Award (RM500)
Team Taxenius - International Islamic University Malaysia

  1. Shahrulnizam Bin Syed Noorul Zaman
  2. Muhammad Ihsan Bin Zahari
  3. Anas Bin Zubir
  4. Amira Farhana Binti Zakaria
  5. Siti Hajar Wajihah Binti Abdullah (Reserve)

Merit Award (RM500)
Team Philosophy - Universiti Sains Malaysia

  1. Hoong Jo Ann
  2. Koo Jia Ying
  3. Toh Han Yang
  4. Wong Mei Mei
  5. Kenneth Koh (Reserve)