to friend

Deloitte Tax Challenge 2017

Individual Category

Agenda on 31 October 2017

Presentation Skills Workshop

Time Agenda

8.00 a.m. - 8.30 a.m.

Registration

8.30 a.m. - 12.00 p.m.

Presentation Skills Training by ACCA - Leaderonomics

Trainer: Mr Jeffrey Yap, Trainer at Leaderonomics

12.00 p.m. - 1.00 p.m.

Lunch with and career talk by

Yee Wing Peng, Country Tax Leader

12.00 p.m. - 1.00 p.m.

Critical Writing Skills by

Trainer: Ben Shane Lim, Assistant Editor at The Edge

2.00 p.m. - 3.00 p.m.

Effective use of online library for extensive tax research assignments. (sponsored and facilitated by Wolter’s Kluwer CCH)

Trainer: Ms Yvonne Chung, Head of Books South-East Asia, Wolters Kluwer

3.00 p.m. - 3.15 p.m.

Briefing and dismiss


Agenda on 1 November 2017

Finals - Individual Category
Time Agenda

7.30 a.m. - 7.45 a.m.

Individual registration

7.45 a.m. - 8.00 a.m.

Briefing

8.00 a.m. - 10.30 a.m.

Presentation preparation

10.30 a.m. - 10.45 a.m.

Answers submission

10.45 a.m. - 12.30 p.m.

Individual presentation (15 minutes each) - Session 1

12.30 p.m. - 1.30 p.m.

Lunch break

1.30 p.m. - 3.45 p.m.

Individual presentation (15 minutes each) - Session 2

3.45 p.m.

Challenge ends

6.30 p.m. - 9.40 p.m.

Gala dinner and awards presentation ceremony @ One World Hotel

Gala Dinner

Time Agenda

6.30 p.m. - 7.30 p.m.

Registration and cocktail session

7.30 p.m. - 7.40 p.m.

Welcome

7.40 p.m. - 7.45 p.m.

Opening address by Mr Yee Wing Peng, Country Tax Leader

7.50 p.m. - 7.55 p.m.

Speech by ACCA

7.55 p.m. - 8.00 p.m.

Speech by CCH

8.00 p.m. - 8.10 p.m.

Video montage - 10 Years of Making an Impact

8.10 p.m.

Dinner is served

8.10 p.m. - 8.25 p.m.

Deloitte Got Talent performance

8.25 p.m. - 8.30 p.m.

Finalists introduction video

8.30 p.m. - 8.40 p.m.

DTC 2017 finalists performance

8.40 p.m. - 9.10 p.m.

Forum

9.10 p.m. - 9.40 p.m.

Awards giving ceremony

9.40 p.m.

Ends



20 October 2017

Well done to all the 60 semi-finalists who tried their best to excel amid the strong competition. It was a tough decision for the judges in selecting the 16 finalists. Congratulations to the 16 challengers who are making their way to the grand finals!


No. Name University
1 Chong Hsien Leon Tunku Abdul Rahman University College
2 Farah Nabilah Binti Mohamad Yusof INTEC Education College
3 Harinee a/p Sooriya Praksha Naidu Universiti Tun Abdul Razak
4 Ivan Tay Khai Zhang Universiti Tunku Abdul Rahman
5 Koay Xiu Hau University of Malaya
6 Lee Bei Er Sunway TES
7 Lee Peng Qing Tunku Abdul Rahman University College
8 Lim Jing Jie Tunku Abdul Rahman University College
9 Marissa Lee Sher May Sunway TES
10 Mohd Hafiz Salihin Bin Ibrahim Universiti Teknologi MARA
11 Na Hui En Sentral College, Penang
12 Nivakan Sritharan Swinburne University of Technology Sarawak
13 Nurul Adibah Binti Mohamad Sopie Sunway TES
14 Siti Fatimah Binti Mohd Ariffi INTEC Education College
15 Tan Zhi Wen Sunway College (Johor Bahru)
16 Wan Nur Iliya Binti Norazri INTEC Education College



Our top 60 finalist in the individual category

No. Name University
1 Ahmad Fauzee Bin Mohd Hassan INTEC Education College
2 Chang Yee Kein TARUC (Main Campus)
3 Chin Hwei Yee Sunway TES
4 Chin Mei Yee Sunway TES
5 Chong Hsien Leon TARUC (Main Campus)
6 Chong Hui Ying Sunway College (Johor Bahru)
7 Chong Pik Anne Sunway College (Johor Bahru)
8 Choong Wai Kuan Sunway TES
9 Farah Nabilah Binti Mohamad Yusof INTEC Education College
10 Fung Wilson TARUC (Main Campus)
11 Hamieza Mohd Nizar UITM Shah Alam
12 Harinee a/p Sooriya Praksha Naidu Universiti Tun Abdul Razak
13 Iffah Basirah Binti Rusli INTEC Education College
14 Ivan Tay Khai Zhang UTAR
15 Kang Sher Enn Sunway University College
16 Koay Xiu Hau University of Malaya
17 Lam Jian Heng UTAR
18 Lee Bei Er Sunway University College
19 Lee Peng Qing TARUC (Main Campus)
20 Lee Ying Tze Sunway University College
21 Lim Hui Yi TARUC (Main Campus)
22 Lim Jing Jie TARUC (Main Campus)
23 Lim Sy Yiing Sunway University College
24 Lu Jian Sheng TARUC (Main Campus)
25 Marissa Lee Sher May Sunway University College
26 Michele Wee Dhun Xue Swinburne University of Technology Sarawak
27 Mirrah Mahirah Binti Rahim INTEC Education College
28 Mohd Hafiz Salihin Bin Ibrahim UITM Shah Alam
29 Na Hui En Sentral College, Penang
30 Ng Wan Ting TARUC (Main Campus)
31 Nicole Khoo Shu Er Staffordshire University (DISTED College)
32 Nivakan Sritharan Swinburne University of Technology Sarawak
33 Noor Atirah Zahida Binti Abdul Halim INTEC Education College
34 Nor Atika Binti Kamarruzaman INTEC Education College
35 Nor Sharida Binti Zulkifli UITM Shah Alam
36 Nurfarah Nadiah Binti Sapari INTEC Education College
37 Nursyahidah Binti Ahmad INTEC Education College
38 Nurul Adibah Mohamad Sopie Sunway University College
39 Nurul Aqilah Binti Muzain INTEC Education College
40 Nurul Hidayu Binti Che Sulaiman INTEC Education College
41 Nurul Izzah Binti Rosli INTEC Education College
42 Nurul Syazwani Zabidi INTEC Education College
43 Ong Yee Hwa TARUC (Main Campus)
44 Radin Mohamad Ata Radin Mohd Hashib INTEC Education College
45 Shum Siu-Yin Sunway TES
46 Siti Fatimah Binti Mohd Ariffi INTEC Education College
47 Slyvia Yew Zhi Ying Swinburne University of Technology Sarawak
48 Stanley Chew Eng Kah Sunway University College
49 Syarifah Fatin Aimi Bt Syid Ayob Sunway University College
50 Tan Shin Lu TARUC (Main Campus)
51 Tan Zhi Wen Sunway College (Johor Bahru)
52 Tengku Nusaybah Binti Tengku Shahrom UITM Shah Alam
53 Teoh Siow Siung TARUC (Main Campus)
54 Tham Yong Keong TARUC (Main Campus)
55 Ting Yi Wen Swinburne University of Technology Sarawak
56 Wan Nur Iliya Binti Norazri INTEC Education College
57 William Ling Wei Jian Swinburne University of Technology Sarawak
58 Yeoh Cheng Yee TARUC (Penang)
59 Yongkarjun TARUC (Main Campus)
60 Young Maan Ling Sunway University College


Agenda on 12 October 2017


Time Competition Booth Activities

8.30 a.m. - 9.00 a.m.

Registration - Individual Category

Join us for the following activities available at our booths throughout the day:-

  • Photobooth - Are you photogenic enough to win our special awards? (Remember to use the right hashtag!)
  • Mock interview sessions - Consult our HR representatives to learn about some effective interview techniques.
  • CV writing - Bring along your CV and our HR representatives can offer some advice on how to spice it up.
  • Grooming - Learn about the do's and don'ts of professional attire in the workplace.
  • Career counselling - Ask us anything about the prospects of choosing tax as a career in Deloitte.

8.50 a.m. - 9.00 a.m.

Welcome and briefing

9.00 a.m. - 12.00 p.m.

Oral and written assessments

11.45 a.m. - 12.00 p.m.

Submission of answers

12.00 p.m. - 12.45 p.m.

Sharing Sessions by Mr Yee Wing Peng, Managing Director - Tax, Deloitte Malaysia

12.45 p.m. - 3.00 p.m.

Join us at our booths! 

3.00 p.m.

End